Ürünler > Kablosuz Otomasyon > Radyo Modemler >433/868MHz Antenler
     ÜRÜNLER
 
 

Yasal Durum

ATIM tarafından üretilen tüm modemler ISM (Industrıal, Scientific, Medical) bandında çalışmakta ve IETS 300.220 standardını sağlamaktadırlar.

Genel kural olarak, anten dahili olmalı ve hiçbir şekilde çıkarılmamalı, üzerinde değişiklik yapılmamalıdır. Ürünlerimizde yapılabilecek olan değişikliklerde sorumluluk değişikliği yapana aittir.

Bazen, daha iyi sinyal alabilmek için başka bir antene daha ihtiyaç duyulabilir. Bu sadece bazı özel durumlarda geçerlidir (örn. askeri projelerde). Bu gibi durumlarda, frekansın da değiştirilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Antenin Önemi

Yüksek frekanslı bir üründe anten, iletişim zincirinin en önemli parçasını oluşturur. 

Topraklaması olmadan, bir ¼ dalga anteni, bir tel gibi davranacaktır; ancak topraklaması başarılı şekilde yapıldığında, antenden alınan verim en üst seviyede olacaktır.

Anten her zaman yüksek bir yere kurulmalı ve tüm metalik engellerden uzak olmalıdır.

Antenin kablosu, gözardı edilmemesi gereken diğer bir unsurdur. Kullanılan kablonun tipine göre, dB kaybı çok ya da az olacaktır.

OMNIDIRECTIONAL ANTENLER

¼ helicoid
¼ dalga whip
½ dalga whip
7dBi base


NOTLAR:

-
¼ dalga anten sabit bir topraklama (metalik yüzey) gerektirir. ADN16'ya standart olarak monte edilmiş anten    buna örnek olarak verilebilir. Bu antenin uzunluğu 433MHz'de 17cm'dir.
- Kısaltılmış ¼ anten (helicoid) daha az etkilidir, ancak küçük alanlarda kullanılabilir.
- ½ dalga anteni topraklama gerektirmez, bu nedenle, örneğin plastik bir kutu üzerine monte edilebilir. Uzunluğu,   433MHz'de 34cm'dir.
- Antenin deporte edilmesi ve bir direk üzerine sabitlenmesi gereken sabit bir istasyon için, N konnektörü olan   düşük kayıplı kablolu bazuka tipi (ANT433-BZ) anten ya da temel (basic) anten tavsiye edilmektedir. 

YÖNLENDİRİLEBİLİR ANTENLER

3-element Yagi
5-element Yagi

YAGI antenler, yönlendirilebilir oldukları için kazanç daha çoktur ve açısal (angular) kapsama daha dardır. Kurulum sırasında polarizasyondan uzak durmak gereklidir: yakınlarda bir omnidirectional anten varsa, Yagi antenin polarizasyonu düşey olarak konumlandırılmalıdır.

 


© Copyright (c) 2000-2007 SYDMA KONTROL Tüm hakları saklıdır.

 

     Designed By 3NOKTA