HABERLER
 
     
     
   
 
 
 

Yeraltındaki Madencilerin Acil Durumlarda Madendeki Yerlerinin Belirlenmesi'nde Ekahau RTLS Çözümü Kullanılıyor

Ekahau'nun Kablosuz Gerçek Zamanlı Yer Belirleme Teknolojisi, yeraltında mahsur kalmış madencilerin yerlerini belirlemek için standard Wi - Fi ağları kullanıyor.

--- 7 Şubat 2006 ---

Ekahau Inc., RTLS çözümünün, maden ve tünellerde çalışan madencilerin yerlerinin ve hareketlerinin tam doğru şekilde belirlenmesi için yeraltında da kullanılmaya hazır olduğunu açıkladı. Sadece madende önceden varolan Wi - Fi ağını kullanarak (yani, başka hiçbir özel donanım ya da sistem kurulumu gerekmeksizin) insanları ya da acil durum ekipmanını izleyen, pazardaki tek uygun teknoloji Ekahau'nunkidir.  

Ekahau'nun RTLS sistemi, dünyada pek çok yeraltı tüneli ya da maden ocağında kullanılmaktadır.

Bautel'in Satış Müdürü Jose Luis Santos, "hem personelin, hem de kamyonların izlenmesi için, İspanya'nın Leon bölgesinde bir tünel inşaatında Ekahau RTLS çözümünü kullandık" dedi. "Tünel inşaatının uzunluğu 25 km'yi bulduğu için, burada, başka özel bir izleme sistemi ya da antenlerin kurulumu imkansızdı. Ancak, tünel inşaatı ilerledikçe genişlettiğimiz bir Wi - Fi ağa zaten sahiptik ve Ekahau'nun RTLS çözümünde de bu altyapıyı sorunsuzca  kullanabildik. Yeni antenler ya da özel bir donanım kurmamıza gerek yoktu: Sadece Ekahau'nun yer belirleme yazılımını kurduk ve çalışanlarımıza, pille çalışan, Ekahau kablosuz Wi - Fi etiketlerden dağıttık. Böylece, birkaç gün içerisinde acil durum madenci arama sistemimizi kurmuş ve çalıştırmış olduk."

Tüm dünyada Wi - Fi ağlar, özellikle VoIP telefon kullanımı için, madenlerde gittikçe artan oranlarda kullanılmaktadır. Wi - Fi ağlardaki bu artış, güvenlik uygulamalarında da kullanılan Ekahau RTLS çözümü için standart bir altyapı sağlamaktadır. Ekahau'nun madencileri izlemede kullandığı kablosuz cihaz, üzerinde çağrı düğmesi bulunan, pille çalışan küçük bir Wi - Fi etikettir (Ekahau T201). Acil bir durumda, madenci bu düğmeye basdığında T201 etiket, yeraltı operasyon biriminden uzak güvenilir bir yerdeki sunucuya hem bir alarm sinyali hem de madencinin tam yer bilgisini gönderir. Kablosuz bilgisayarlarla çalışan diğer personel de, sadece web browser'larını bir intranet sayfasına ayarlayarak madenlerden gelen yer bilgilerinin bulunduğu web sayfalarına ulaşabilirler. T201 etiket taşıyan her madenciye ait hareket ve yer bilgisi bir veritabanında toplanarak, bir bilgisayar ekranındaki plan (madenin planı) üzerinde görüntülenir. Herhangi bir afet meydana geldiğinde, maden içerisindeki Wi - Fi ağ kullanılamaz hale gelse bile, madencilerin en son bulundukları yer plan üzerinde görüntülenir.

Ekahau CEO'su Antti Korhonen, "Ekahau RTLS'in güvenlik amaçlı kullanımı aslında yeni değil; buna benzer acil durum yönetimi sistemlerini hastanelerde, afetler sırasında hastaları, doktorları ve önemli cihazları izlemek için daha  önce de kurduk. Madenlerdeki uygulamalarda da, standart Wi - Fi ağları kullanan, çok çabuk kurulabilen aynı başarısı kanıtlanmış teknolojiyi kullandık." dedi.

 

 

 

 


© Copyright (c) 2000-2007 SYDMA KONTROL Tüm hakları saklıdır.
     Designed By 3NOKTA